Autoalarmy


Ako si vybrať vhodné zabezpečenie pre Vaše vozidlo - 2. diel

2. Elektronické imobilizéry a autoalarmy

 

2.1 Imobilizéry

   Klasickým továrenským imobilizérom sú dnes vybavené už takmer všetky vozidlá. Reálna účinnosť továrenského imobilizéra však môže byť v mnohých prípadoch diskutabilná, preto existujú na trhu aj prídavné imobilizéry, ktoré zabezpečia zvýšenú ochranu vozidla.

   Základnou funkciou elektronického imobilizéra je zablokovať niektorý elektrický obvod vozidla tak, aby sa jeho rozpojením znemožnil chod motora a jazda vozidlom. Imobilizéry sú vybavené elektronickým ovládačom - “kľúčom”, ktorý nosí vodič auta pri sebe a tento ovládač slúži na identifikáciu vodiča a odblokovanie imobilizéra. Ak sa do auta dostane zlodej a pokúsi sa neoprávnene naštartovať motor bez autorizačného ovládača, imobilizér rozpojí obvod a znemožní chod motora. Namontovaním ďalšieho imobilizéra do vozidla sa značne sťaží jeho krádež. Pre zlodeja bude znamenať ďalšiu prekážku a predĺži sa čas na prekonanie zabezpečenia.

 

   Imobilizér M3K slúži na zablokovanie elektrického obvodu vo vozidle a je vybavený aj rozšírenou možnosťou ovládania centrálneho zamykania vozidla. Vozidlo vybavené týmto zariadením môže byť používané iba v prípade, ak sa osobný bezdrôtový a bezdotykový ovládač nachádza v aute alebo jeho tesnej blízkosti (max. do 15 m). Bez prítomnosti a prihlásenia ovládača bude po zapnutí zapaľovania aktivované blokovanie chodu motora. Zariadenie umožňuje nastaviť 3 pracovné režimy:

 • manuálne odblokovanie - imobilizér sa odblokuje až po stlačení tlačidla na ovládači. Protiúnosový režim nie je funkčný.
 • automatické odblokovanie - imobilizér sa odblokuje automaticky po priblížení sa k vozidlu, nie je potrebné stláčať tlačidlo. V tomto režime  je ovládač aktívny stále, preto je funkcia náročnejšia na spotrebu energie z batérie ovládača. Protiúnosový režim nie je funkčný.
 • protiúnosový režim - Po zapnutí zapaľovania prebieha prihlásenie ovládača. Ak sa počas jazdy stratí signál ovládača na 60 sek. (napr. bol vodič násilne vyhnaný z vozidla), aktivuje sa protiúnosový režim. Motor bude ďalších 60 sek. prerušovane blokovaný a bzučiak bude pípať na upozornenie neoprávneného používania vozidla. Po 60 sek. sa motor zablokuje natrvalo. Tento režim je najnáročnejší na spotrebu energie z batérie ovládača.

   Imobilizér M3K umožňuje aj pripojenie ovládania centrálneho zamykania. V manuálnom režime sa CZ odomkne/zamkne po stlačení tlačidla na ovládači. V automatickom režime sa po priblížení ovládača k autu CZ automaticky odomkne a po vypnutí zapaľovania a vzdialení sa ovládača na 5 - 15m sa CZ automaticky zamkne. (Tento režim predstavuje vlastne funkciu PKE - Passive Keyless Entry - bezdotykové odomykanie). Cena Imobilizéra M3K je 99,-€ s DPH. Zariadenie si vyžaduje odbornú montáž, za ktorú zaplatíte od 70,-€.

imobilizer_M3K_komplet_s_klucom_m.jpg 

Imobilizér M3K


   Imobilizér Sky Brake slúži rovnako na zablokovanie elektrického obvodu auta, ktorý zabráni neoprávnenému naštartovaniu alebo chodu motora. Na svoju autorizáciu využíva bezdrôtový, beztlačidlový ovládač. Keď nasadnete do vozidla a tento ovládač máte pri sebe, imobilizér sa automaticky odblokuje a Vy môžete autom jazdiť. Ak by sa zlodej pokúšal štartovať bez prítomnosti ovládača, imobilizér rozopne blokovací okruh a motor zhasne.

   Hlavnou výhodou tohto imobilizéra je to, že nie je v aute nijako viditeľný, na palubnej doske nebliká žiadna LED dióda, vodič auta neprikladá pred naštartovaním žiadny čip k čítačke, nestláča žiadne tlačidlá na ovládači. Zlodej tak nemá šancu vysledovať postup vodiča pred naštartovaním, prípadne typ zabezpečenia jeho vozidla. Nespornou výhodou je aj použitie kvalitných súčiastok a celkové kvalitné prevedenie tohto zariadenia.

   Riadiaca jednotka a autorizačný ovládač spolu komunikujú počas celej doby zapnutého zapaľovania vozidla. Ak by sa počas jazdy ich komunikácia prerušila, imobilizér po 30 sekundách rozpojí okruh a motor zhasne. Táto funkcia je využívaná ako protiúnosový režim: Ak vodiča donútia násilne vystúpiť z auta a on bude mať ovládač pri sebe, zlodej sa s uneseným autom ďaleko nedostane - motor zhasne po vzdialení sa auta od ovládača.

   Imobilizér Sky Brake si môžete kúpiť v prevedení DD2+, ktorý po strate signálu ovládača (únos auta) čaká na prijatie signálu po dobu 55 sekúnd. Ak sa signál neobnoví, spustí sa protiúnosový režim, ktorý rozopne blokovací okruh.

   Ďalším, vylepšeným modelom je Sky Brake DD Motion, ktorý je navyše vybavený gyroskopickým (pohybovým) senzorom.

 • Ak by sa zlodej pokúšal naštartovať motor bez prítomnosti ovládača, imobilizér nebude blokovať motor, pokiaľ auto ostane v kľude. O neprítomnosti ovládača bude imobilizér upozorňovať akustickým pípaním počas nastavenej doby. Ak by upozornenie zlodej ignoroval a snažil sa s vozidlom odísť, pri pohybe vozidla sa okamžite aktivuje blokovanie a motor zhasne.
 • Ak by ku strate signálu ovládača došlo až počas jazdy (po únose vozidla vodičovi), spustí sa protiúnosový režim. Pohybový senzor bude následne snímať, kedy je vozidlo v pohybe. Rozopnutie blokovacieho okruhu dovolí až po najbližšom zastavení pohybu vozidla na min. 10 sekúnd a následnom rozjazde (napríklad na križovatke). Tento spôsob blokovania je bezpečnejší v prípade, keby zlodej ignoroval akustické upozornenie a vozidlom pokračoval v neoprávnenej jazde.

   Takéto správanie vozidla prípadného zlodeja značne zmätie (motor po únose vozidla až po najbližšie zastavenie beží a po ďalšom rozjazde zrazu zhasne). Zlodej nebude vedieť rýchlo konať, bude musieť riešiť otázku, či došlo k poruche motora, alebo sa aktivovalo zabezpečovacie zariadenie, nebude teda vedieť rýchlo s takýmto autom odísť a pravdepodobne ho nechá na mieste. Každé predĺženie času prekonania zabezpečenia prispieva k účinnosti samotného zabezpečovacieho zariadenia.

   Cena imobilizéra Sky Brake DD2+ je 159,- € s DPH, imobilizér Sky Brake DD Motion stojí 178,-€ s DPH.

   Imobilizér Sky Brake vyžaduje odbornú montáž a do auta je montovaný natrvalo. Za montáž imobilizéra zaplatíte od 70,-€.

   Sky brake sa výborne hodí aj do kombinácie zabezpečovacích zariadení pre drahšie vozidlá (imobilizér + autoalarm alebo imobilizér + mechanický zámok).  

   Ak sa chcete dozvedieť viac o imobilizéri Sky Brake, prečítajte si túto recenziu.


sky_brake_komplet_m.jpg 

Imobilizér Sky Brake

 

2.2 Elektronické autoalarmy

   Ak máte záujem o zariadenie, ktoré bude strážiť vozidlo, pri narušení vyvolá poplach a aktívne zablokuje chod motora, ale zároveň chcete toto zariadenie využiť aj na odomykanie a zamykanie centrálneho zamykania a ovládanie komfortných funkcií vozidla, tieto požiadavky splní elektronický autoalarm.

   Elektronické autoalarmy môžeme rozdeliť podľa typu diaľkových ovládačov a ich komunikácie s vozidlom.

   Jednocestné autoalarmy sú vybavené diaľkovými ovládačmi, ktoré majú iba ovládacie tlačidlá. Pomocou tlačidla sa vyšle povel z ovládača do alarmu (napr. zamkni / aktivuj alarm). Alarm povel vykoná a ako potvrdenie vykonania povelu sa využíva blikanie smeroviek a pípanie sirény. Komunikácia ovládačov a autoalarmu teda prebieha iba 1 smerom - z ovládača do alarmu, preto sa tieto alarmy nazývajú jednocestnými.

   Tieto autoalarmy poskytujú štandardné bezpečnostné funkcie, ako ochranu dverí, kufra, kapoty, zapnutia zapaľovania, narušenie otrasového snímača, blokovanie motora pri poplachu. Ďalej tieto alarmy štandardne umožňujú ovládanie centrálneho zamykania, otváranie kufra, doťah elektrických okien. Všetky autoalarmy sú vybavené sirénou, ktorá pri vyvolaní poplachu húka. Všetky alarmy predávané v našom E-shope využívajú na komunikáciu plávajúci kód, ktorý znemožňuje načítanie a neoprávnené deaktivovanie alarmu. Práve alarmy s plávajúcim kódom vyžadujú aj poisťovne pri poistení vozidla proti krádeži.

   Jednocestné alarmy poskytujú okrem štandardných funkcií aj niekoľko komfortných, napríklad vyvolanie poplachu na diaľku (PANIC), automatické zapnutie po zatvorení posledných dverí, vyhľadanie vozidla na parkovisku.

   Autoalarmy Radix 2TN-G a Radix 4TK-G sú novou verziou obľúbených alarmov Radix. Táto verzia spája  najlepšie funkcie, kvalitu a variabilitu alarmov Mistral MAX a predchádzajúceho modelu Radix. Radix sa vo verzii G zaradil medzi jednocestné alarmy najvyššej kategórie. Oba modely si pri tom zachovali cenu iba 49,-€ s DPH. 

new_SDO_Radix_2TN_G_m.jpg       Radix_DO_4TK_G_m2.jpg

                                                                   Radix 2TN-G                       Radix 4TK-G

   Pre užívateľov, ktorý by radi využívali diaľkový ovládač vo forme kľúča, je vhodný model Radix KEY. Za cenu 55,-€ s DPH ponúka v sade 2 diaľkové ovládače v kľúči, vyrobené v dizajne ovládačov VW group. Radix KEY je možné použiť na väčšinu vozidiel s klasickou plochou planžetou kľúča. K ovládačom dostanete 2 planžety, ktoré si necháte v kľúčovej službe vyfrézovať podľa originálneho kľúča. Typy planžiet, ktoré si môžete k Radixu KEY vybrať sú vyobrazené vo fotogalérii. Ak by ste napriek tomu potrebovali iný typ planžety, šikovný technik dokáže použiť planžetu z pôvodného kľúča, kde stačí upraviť iba jej uchytenie v tele ovládača. Vo vnútri diaľkového ovládača je samozrejme dostatok miesta pre umiestnenie čipu továrenského imobilizéra.

Radix_DO_KEY_m.jpg 

Radix KEY

   Autoalarmy Mistral MAX patria ku rokmi osvedčeným a kvalitným jednocestným alarmom najvyššej kategórie. Ponúkajú kvalitné prevedenie, štandardné bezpečnostné a viacero komfortných funkcií. Dodávajú sa s inými diaľkovými ovládačmi ako alarmy Radix. Ovládače typu R1 a R2 sú vybavené piatimi tlačidlami, čo umožňuje prehľadnejšie ovládanie alarmu (na spustenie želaného úkonu stačí stlačiť iba jedno tlačidlo - dvoj a troj tlačidlové ovládače na spustenie niektorých funkcií potrebujú súčasné, alebo kombinované stlačenie dvoch tlačidiel). Ovládače Mistral MAX sú dodávané v modernom dizajne, ktorý pri výbere alarmu môže tiež zavážiť.

   K prednostiam alarmu Mistral MAX patrí aj možnosť pripojenia Pagera (prijímača). Alarm je vybavený samostatným výstupom, ktorý pri poplachu aktivuje externé zariadenie - napríklad GPS / GSM pager. Takto pomocou pagera aj jednocestný alarm dokáže informovať svojho užívateľa o prípadnom poplachu.

   Mistraly MAX R1 a R2 stoja 65,-€ s DPH a sú vybavené ovládačmi s 5 samostatnými tlačidlami pre prehľadnejšie ovládanie. Mistral MAX R3 je vybavený ovládačom v kľúči a kúpite ho za cenu 67,-€ s DPH.

K ovládačom Mistral MAX R3 dodávame vzorový typ planžiet, ktoré slúžia na upravenie uchytenia pôvodnej planžety. Vo vnútri diaľkového ovládača je  dostatok miesta pre umiestnenie čipu továrenského imobilizéra.

Mistral_MAX_DO_R1_m.jpg      Mistral_Max_DO_R2_m.jpg  Mistral_MAX_DO_R3_m.jpg 

 

                   Mistral MAX R1                     Mistral MAX R2                                   Mistral MAX R3

   Jednocestné alarmy sa montujú do auta natrvalo a vyžadujú si odbornú montáž. Za montáž jednocestného alarmu zaplatíte od 70,-€.

   Dvojcestné autoalarmy majú diaľkové ovládače vybavené navyše Pagerom - prijímačom. Komunikácia funguje smerom od ovládača k alarmu, ale aj spätne - z alarmu do ovládača - to vyjadruje pojem dvojcestné autoalarmy. V praxi to znamená, že vodič vyšle povel k alarmu stlačením tlačidla na ovládači (napr. zamkni a aktivuj alarm). Alarm povel vykoná a zároveň o tom ihneď vyšle spätnú informáciu na ovládač. Ovládače dvojcestných alarmov sú vybavené displejom, na ktorých sú pomocou ikon zobrazované aktívne funkcie, vykonané povely, stav auta a poplach. Užívateľ tak má prehľad o aktuálnom stave vozidla priamo na displeji svojho ovládača.

   Doručenie týchto informácií je ale obmedzené dosahom diaľkového ovládača. Diaľkový ovládač používa na svoje napájanie mikrotužkovú batériu typu AAA a tomu zodpovedá jeho vysielací výkon. Na voľnom priestranstve alarmy Magicar poskytujú dosah max. 2000m. V meste, v husto zastavanej oblasti a vo vnútri budov tento dosah samozrejme klesá. Z dlhoročných skúseností je zrejmé, že takýto alarm má bez problémov dosah z parkoviska do neďalekých budov (doma, v práci, obchode), ale o niekoľko ulíc ďalej sa signál stráca. O reálnom využití väčšieho dosahu by sa však dalo polemizovať. Veď akú vzdialenosť k autu ste schopní dobehnúť po vyhlásení poplachu a koľko by to trvalo času... napr. prebehnúť 2-3 km? K vykradnutiu interiéru zlodej potrebuje iba pár sekúnd.

 

   Autoalarmy Magicar sú rokmi osvedčené a užívateľmi veľmi obľúbené dvojcestné alarmy najvyššej triedy, ktoré sú vybavené aj nadštandardnými bezpečnostnými funkciami ako:

 • nastavenie bezpečnostného PIN kódu (pre vstup do servisného režimu)
 • nastavenie bezpečnostného kódu RPS (pre núdzové vypnutie alarmu a odomknutie dverí - pri strate, poruche, alebo zabuchnutí ovládača v interiéri vozidla)
 • zamknutie tlačidiel ovládača (proti nechcenému stlačeniu tlačidla napr. vo vrecku, kabelke)

   Spomedzi ich mnohých komfortných funkcií Vás môžu zaujať napr.:

 • automatické zamknutie / odomknutie dverí po vzdialení sa / priblížení k vozidlu
 • hlásenie otvorených dverí
 • privolanie užívateľa auta pomocou senzora RPS (je umiestnený na čelnom skle a po poklopaní naň alarm vyšle na diaľkový ovládač informáciu)
 • vibračný režim ovládača
 • podsvietenie displeja pre používanie v tme
 • vyhľadanie vozidla
 • parkovacie stopky (kontrola času parkovania na platených parkoviskách)
 • čas + budík
 • teplota (v aute - snímač je na riadiacej jednotke alarmu).

   Magicar M871A je základný model dvojcestného alarmu, ktorý poskytuje všetky doteraz popisované funkcie. Je iba bez funkcie diaľkového štartu, ktorú si popíšeme v ďalšom dieli seriálu. Na displeji diaľkového ovládača je užívateľ informovaný o stave auta (zamknuté/odomknuté, otvorené dvere, kufor, kapota, zapnuté zapaľovanie, aktívny servisný režim) a aktivovaných funkciách (Turbo, zamykanie/odomykanie od zapaľovania, automatická/pasívna aktivácia, tichý, vibračný režim, reálny čas, budík atd.).

   Cena modelu M871A je 169,-€ s DPH. Magicar M871A vyžaduje odbornú montáž a jej cena je od 70,-€ (bez zapojenia diaľkového štartu).


Magicar_SDO_M870AS_2.jpg 

Magicar M871A

  V záverečnom 3. dieli Vám predstavíme alarmy s funkciou diaľkového štartu, alarmy ovládané pôvodným továrenským diaľkovým ovládačom a možnosti prepojenia alarmu s dnes veľmi často využívanou digitálnou zbernicou CAN BUS v moderných automobiloch. Zároveň sa môžete oboznámiť o možnosti rozšírenia alarmov o doplnkové snímače a v závere zhrnieme možnosti zabezpečenia a odporúčania.

Diskusia

K danej téme nebol pridaný žiaden diskusný príspevok
Tak neváhajte a budte prvý, kto pridá príspevok