Autoalarmy


Ako si vybrať vhodné zabezpečenie pre Vaše vozidlo - 3. diel

3. Alarmy s diaľkovým štartom, GSM alarmy a CAN bus pripojenie

3.1 Autoalarmy s diaľkovým štartom

   Funkciu diaľkového štartu poskytujú dvojcestné autoalarmy Magicar M870AS, Magicar M880AS a Patrol S1 Touch.

   Alarm je zapojený v aute tak, že užívateľ môže na diaľku pomocou ovládača naštartovať motor vozidla. Naštartovanie motora pred jazdou zabezpečí zohriatie motora na prevádzkovú teplotu, v zimných mesiacoch vyhriatie interiéru (podľa nastavenia kúrenia vo vozidle). V lete naopak môže klimatizácia vychladiť pred jazdou interiér vozidla. Zapojenie diaľkového štartu je všeobecne možné do vozidiel s benzínovým aj dieselovým motorom, s manuálnou aj automatickou prevodovkou. Do vozidiel s klasickou spínacou skrinkou s mechanickým kľúčom nebýva problém zapojiť funkciu diaľkového štartu. Pri diaľkovom štarte alarm vlastne simuluje otočenie kľúča v spínacej skrinke a zopnutie zapaľovania a štartéra.

   V čase, keď je motor vozidla naštartovaný na diaľku, alarm naďalej stráži auto, centrálne zamykanie ostáva zamknuté. Počas štartu je deaktivovaný iba otrasový snímač, nakoľko by vibrácie motora spúšťali poplach.

   Možnosť namontovania funkcie diaľkového štartu do moderných vozidiel, ktoré sú vybavené Keyless Start systémom so START/STOP tlačidlom, kartovým štartovaním (Renault) a podobnými systémami je potrebné prekonzultovať vopred s technikom.

   Funkcia diaľkového štartu je pomerne zložitá na montáž, odporúčame ju nechať vykonať iba skúseným montážnym technikom. Kvôli zložitosti je aj cena za montáž oproti alarmu bez diaľkového štartu vyššia. Na montáž alarmu s diaľkovým štartom  budete potrebovať od 120,-€.

 

   Magicar M870AS je špičkový dvojcestný autoalarm, vybavený ovládačom s LCD displejom, na ktorom sú zobrazované ikony stavu auta a aktivovaných funkcií. Alarm obsahuje všetky vlastnosti a funkcie alarmu Magicar M871, navyše má vo výbave funkciu diaľkového štartu motora. Alarmy Magicar používajú ovládače s klasickými podsvietenými LCD displejmi a ovládajú sa mechanickým stláčaním tlačidiel ovládača - ako všetky doteraz spomínané autoalarmy. Magicar M870AS stojí 199,- € s DPH.

 Magicar_SDO_M870AS_2.jpg

Magicar M870AS

   Novým modelom alarmu z dielne Magicar je autoalarm s označením Magicar M880AS, ktorý disponuje rovnakými funkciami ako predchádzajúci Magicar M870 vrátane diaľkového štartu, ale má úplne nový diaľkový ovládač. Tento ovládač je dodávaný v novom dizajne. Počas bežného ovládania je podsvietený modrou farbou a pri ohlasovaní poplachu sa podsvietenie displeja zmení na červené. Ovládač má ďalej pridané textové hlásenia, napr. pri programovaní ovládača do alarmu displej zobrazí hlásenie "ID learn". Cena tohto nového modelu je 211,-€ s DPH.

Magicar_SDO_MR562B_w.jpg

Magicar M880AS

 

   Ak máte radi moderné technológie, alarm Patrol S1 Touch je zasa vybavený moderným farebným dotykovým displejom. Ovládanie je vykonávané dotykom prsta priamo na displej ovládača - rovnako ako u dotykových mobilných telefónov. Miernou nevýhodou tejto technológie je väčšia spotreba energie a potreba častejšieho nabíjania batérie (je to daň za príjemné grafické spracovanie, farebné prevedenie displeja a dotykové ovládanie). Diaľkový ovládač je vybavený Lítiovou batériou. V balení alarmu je nabíjačka do autozapaľovača, sieťová 230V nabíjačka a nabíjanie batérie ovládača je možné aj pomocou dodaného USB kábla napríklad z počítača. Nabitá batéria ovládača vydrží cca 5 dní (podobne ako mobilný telefón). Menu ovládača je v anglickom a španielskom jazyku. Výhodou alarmu Patrol S1 Touch je možnosť naprogramovať 1 diaľkový ovládač až pre 4 rôzne vozidlá vybavené rovnakým alarmom (napr. vozidlá v rámci rodiny, firmy). Patrol S1 Touch stojí 149,- € s DPH v zníženej cene.

   Patrol je z hľadiska bezpečnosti a funkčnej výbavy porovnateľný s alarmom Magicar M870AS. Hlavný rozdiel je v technológii diaľkového ovládača.

 Touch_DO_m.jpg

Patrol S1 Touch

3.2 GSM alarmy

   Ak chcete byť informovaní o stave auta a prípadnom poplachu takmer bez obmedzenia dosahu, na tento účel slúži GSM autoalarm. Takýto alarm je možné ovládať klasickým jednocestným ovládačom, čiže funkcie ako aktivácia / deaktivácia, zamykanie / odomykanie bežne robíte stlačením tlačidla na diaľkovom ovládači. Niektoré jeho funkcie, ale hlavne poplach a stav sú však dostupné priamo cez Váš mobilný telefón.

   Mistral GSM 077 je vybavený slotom pre SIM kartu a bude komunikovať všade, kde je dosah mobilnej siete Vášho operátora (podporuje všetkých operátorov v SR). Na komunikáciu s alarmom sa využívajú klasické hlasové hovory, čiže je vhodné využiť niektorý balík zvýhodnených hovorov v rámci siete. Mobilná komunikácia s alarmom je samozrejme chránená voliteľným  vstupným heslom.

   Alarm je vybavený hlasovým menu až v štyroch jazykoch - SK, CZ, HU, EN. Pri každom prípadnom poplachu bude alarm volať na Vami dve zvolené telefónne čísla. Pomocou hlasového oznamu budete okamžite informovaný o narušení a  stave auta. Ak by sa auto nachádzalo na mieste so slabým alebo žiadnym signálom a alarm by nemohol vykonať poplachové volanie, okamžite ako bude signál GSM znovu dostupný, alarm spustí nové volanie.

   Zavolaním na SIM kartu alarmu môžete kedykoľvek zistiť stav auta, ovládať na diaľku  zapnutie/vypnutie alarmu a vyvolať kontrolné volanie alarmu, na zistenie dostatočného kreditu na SIM karte a prítomnosti signálu GSM. 

Mistral GSM 077 stojí 139,-€ s DPH. Vyžaduje odbornú montáž, za ktorú zaplatíte od 70,-€.

Mistral_GSM_077_m.jpg 

Autoalarm Mistral GSM 077

 

3.3 Pripojenie alarmu na CAN BUS zbernicu

   Ďalším dôležitým aspektom pri správnom výbere autoalarmu je prevedenie elekrtoinštalácie vozidla. Vo väčšine novších vozidiel sa využíva technológia digitálnej zbernice CAN BUS, ktorá má na starosti komunikáciu a riadenie všetkých elektronických súčastí auta. CAN BUS zbernica združuje do spoločnej siete informácie z riadiacej jednotky motora, sníma napr. otvorenie dverí, kufra, kapoty, rozsvietenie svetiel, ale aj ovláda centrálne zamykanie. Bližšie informácie o tejto technológii Vám ponúkame v článku Čo je to CAN BUS?

   Ak je aj Vaše vozidlo vybavené touto zbernicou, bude pre Vás výhodné zakúpiť autoalarm v prevedení CAN BUS. Takéto alarmy si vyžadujú omnoho menší zásah do originálnej elektroinštalácie vozidla, v porovnaní s klasickým analógovým alarmom. Potrebné signály pre stráženie a ovládanie si autoalarm vlastne prečíta v digitálnej forme zo zbernice CAN BUS. Nie je preto potrebné pripájať priamo vodiče napr. na spínače dverí, kufra, ovládacie vodiče pre centrálne zamykanie, svetlá a pod. Samotná montáž alarmu je teda jednoduchšia, trvá kratší čas a mala by byť aj lacnejšia oproti prácnejšej analógovej.

   To, či je aj Vaše auto vybavené touto zbernicou a je pre Vás vhodný alarm vo verzii CAN BUS zistíte v aktuálnych Zoznamoch podporovaných vozidiel pod popisom jednotlivých produktov v časti Na stiahnutie.


    3.3.1 Alarmy na pôvodné diaľkové ovládanie

   V CAN BUS verzii si môžete vybrať alarm určený na pôvodné továrenské diaľkové ovládače centrálneho zamykania:

   CAN BUS A2800 - jedná sa o digitálny CAN BUS alarm Európskej produkcie, ale staršej konštrukcie. Dokáže spolupracovať s vozidlami približne do roku výroby 2009. To, či bude možné alarm použiť aj vo Vašom vozidle si skontrolujte v Zozname podporovaných vozidiel. Tento alarm predávame vo výpredajovej cene 20,-€ s DPH, takže sa jedná o naozaj lacnú alternatívu zabezpečenia vozidla v prevedení CAN BUS.

RJ.jpg 

Riadiaca jednotka CAN BUS A2800 - ovláda sa továrenskými ovládačmi

   DS 500 CAN je súčasným kvalitným CAN BUS alarmom. Na stráženie auta využíva informácie zo zbernice a na jeho ovládanie sa využíva továrenský diaľkový ovládač. Nemá toľko komfortných funkcií ako dvojcestné alarmy, zachováva však pôvodné ovládanie vozidla, ktoré dokáže vykonať továrenský ovládač. CAN BUS alarmy sa aktivujú na základe zamknutia centrálneho zamykania a následne strážia továrenské spínače dverí, kufra, kapoty a zapnutie zapaľovania. Po narušení niektorého stráženého okruhu alarm vyvolá štandardný poplach, rozozvučí sa siréna a rozopne sa blokovací okruh alarmu. K alarmu DS 500 CAN je možné pripojiť aj niektorý z doplnkových snímačov - otrasový, polohový, ultrazvukový, mikrovlnný.

Softvér alarmu je pravidelne aktualizovaný a rozširovaný o nové vozidlá, s ktorými vie alarm spolupracovať. To či je alarm DS 500 CAN vhodný aj pre Vaše vozidlo zistíte v Zozname podporovaných vozidiel. Cena za alarm DS 500 CAN je 89,-€ s DPH.

   DS 500 CAN U je rozšírená verzia alarmu, ktorá obsahuje už v balení ultrazvukové snímače. Ovládanie alarmu je riešené rovnako továrenským diaľkovým ovládačom. Verzia DS 500 CAN U stojí 105,-€ s DPH.


DS_500CAN_U.jpg 

DS 500 CAN-U s ultrazvukovými snímačmi

    3.3.2 Dvojcestné a GSM alarmy vo verzii CAN BUS

   Ak Vás zaujali komfortné funkcie dvojcestných a GSM alarmov (Magicar, Mistral GSM) a Vaše vozidlo je zároveň vybavené zbernicou CAN BUS, máme pre Vás možnosť rozhodnúť sa aj pre kombinované alarmy umožňujúce ich pripojenie práve cez CAN BUS. Všetky funkcie alarmov ostávajú zachované, zjednoduší sa však ich montáž a komunikácia s vozidlom.

 • Mistral GSM 077 CAN BUS - prevedenie spomínaného GSM alarmu bez obmedzenia dosahu, s pripojením na zbernicu CAN BUS. Cena je 208,-€ s DPH.
 • Magicar M871A CAN BUS  - Magicar bez diaľkového štartu, s pripojením na zbernicu CAN BUS v cene 238,-€ s DPH.
 • Magicar M881A CAN BUS - Magicar bez diaľkového štartu, s novým diaľkovým ovládačom a s pripojením na zbernicu CAN BUS v cene 250,-€ s DPH.
 • Magicar M870AS CAN BUS s diaľkovým štartom, rovnako s pripojením na digitálnu zbernicu za 268,-€ s DPH.
 • Magicar M880AS CAN BUS s novým diaľkovým ovládačom, funkciou diaľkového štartu, rovnako s pripojením na digitálnu zbernicu CAN BUS v cene 283,-€ s DPH.

To, či aj práve Vaše vozidlo je vybavené touto zbernicou a je pre Vás vhodný alarm vo verzii CAN BUS zistíte v aktuálnych zoznamoch podporovaných vozidiel pod popisom produktov v časti Na stiahnutie:

http://www.autoalarmy.sk/katalog/zabezpecovacie-zariadenia/autoalarmy-na-povodne-do/ds-500-can.html

http://www.autoalarmy.sk/katalog/zabezpecovacie-zariadenia/autoalarmy-dvojcestne/magicar-m870-as-can-bus.html

 

3.4 Doplnkové snímače k autoalarmom

   Elektronické alarmy umožňujú zvýšiť stupeň ochrany pridaním doplnkových snímačov:

 • polohový snímač - sníma náklon vozidla už od 1,5°. Zareaguje vyvolaním poplachu, ak by zlodej chcel auto zodvihnúť zdvihákom a ukradnúť kolesá, hliníkové disky

polohovy_sn__ma___PL_m.jpg

Polohový snímač

 • ultrazvukový snímač - doplnkový snímač pohybu v interiéri. Zareaguje, ak by zlodej prekonal dvere, alebo okno auta a vnikol do interiéru a nezachytil to už napr. otrasový snímač. Je vhodný pre uzavretý priestor kabíny automobilu.

ultrazvukový snímač_m_1.jpg 

Ultrazvukový snímač

 • mikrovlnný snímač - doplnkový snímač pohybu v interiéri - tento je možné použiť aj v otvorených vozidlách - kabrioletoch.

   mikrovlnn___sn__ma___M2_m.jpg

Mikrovlnný snímač

 


3.5 Zhrnutie:


Pri výbere vhodného zabezpečovacieho zariadenia pre Vaše vozidlo v prvom rade zhodnoťte, akú má Vaše vozidlo hodnotu. Čím je vozidlo staršie a opotrebovanejšie, tým sa stáva pre zlodejov menej zaujímavým. Naopak zachovalé a nové vozidlá zlodejov lákajú viac, keďže z nich majú aj väčší zisk. V zásade platí, že čím máte novšie a drahšie auto, tým by ste mali investovať do zložitejšieho (platí rovnica, že zároveň aj drahšieho) zabezpečenia, prípadne jeho kombinácie. Kombinácia viacerých zariadení najviac sťaží prípadnému zlodejovi jeho "prácu". Na ich odstránenie bude potrebovať veľa času a radšej si vyberie auto, ktoré nemá toľko prekážok.

Zamyslite sa, či chcete spolu so zabezpečovacím zariadením - alarmom zároveň aj ovládať centrálne zamykanie. Ak využijete ovládanie centrálneho zamykania, tak si zvážte možnosť byť naviac informovaný o vzniknutom poplachu a o stave auta, kedykoľvek si na auto spomeniete. A či máte záujem aj o komfortné funkcie a diaľkový štart.

 • Ak chcete iba základné označenie vozidla a nezáleží Vám na vyvolaní poplachu, nechcete do auta nič montovať, odporúčame Značenie skiel a karosérie. Označenie zvládnete svojpomocne.
 • Ak chcete alarm s upozorňujúcim poplachom za čo najmenej peňazí a montáž zvládnete sám, odporúčame autoalarmy DIY.
 • Ak chcete zabrániť zlodejovi odísť s Vašim autom, ale nechcete dopĺňať žiadne elektronické zariadenia do auta, odporúčame mechanické zabezpečenie. Bullock je odnímateľné zariadenie, Construct vyžaduje odbornú montáž (od 60,-€)
 • Ak chcete zabrániť naštartovaniu motora, ale nepotrebujete ovládanie centrálneho zamykania, ani žiadne prídavné funkcie, odporúčame imobilizér Sky Brake. Vyžaduje si odbornú montáž v cene od 70,-€
 • Ak chcete ovládať aj centrálne zamykanie, ale nezáleží Vám na spätnej informácii o vozidle, odporúčame Vám lacný jednocestný alarm Radix, alebo Mistral MAX. Odborná montáž alarmov bez diaľkového štartu stojí od 70,-€
 • Ak chcete čo najmenší zásah do elektrosústavy vozidla a chcete využívať pôvodné diaľkové ovládače - tomuto poslúži DS 500 CAN U. Za montáž zaplatíte od 70,-€
 • Najvyššou triedou alarmov s ovládaním auta, spätnou informáciou o stave auta a poplachu, s množstvom komfortných funkcií sú alarmy Magicar. Odborná montáž alarmu s diaľkovým štartom Vás bude stáť od 120,-€
  • Magicar M871A / M881A (základná verzia bez diaľkového štartu a CAN BUS modulu) / Magicar M870AS CAN BUS / M880AS CAN BUS (najvyššia verzia s diaľkovým štartom a CAN BUS).
 • Ak chcete vysokú triedu zabezpečenia, ale nechcete byť obmedzený dosahom Magicaru, správnou voľbou je Mistral GSM 077. Cena montáže sa pohybuje od 70,-€
 • Ak by ste chceli naozaj najlepšie zabezpečenie svojho vozidla, odporúčame kombináciu zabezpečovacích zariadení:
  • elektronického alarmu a mechanického zabezpečenia (Construct, Bullock)
  • elektronického alarmu a imobilizéra
  • alarmu, imobilizéra a mechanického zámku

Ceny montáží zabezpečovacích zariadení sú rozdielne - záleží od regiónu, v ktorom sa nachádza montážne stredisko, ale aj v rámci rovnakého regiónu môžu byť ceny za montáž rovnakého zariadenia v jednotlivých strediskách dosť odlišné. Určite Vám po vybratí vhodného zabezpečenia pre Vaše vozidlo odporúčame navštíviť odborné a osvedčené strediská. Výber našich Odporúčaných montážnych stredísk nájdete tu.


Ak ste si s našou pomocou urobili prehľad o možnostiach zabezpečenia vozidla a vybrali ste si vhodné zariadenie práve pre Vás, veľmi nás to teší!

Želáme Vám veľa šťastných kilometrov a nech Vaše vozidlo zlodeji zoširoka obchádzajú!

BeZ

Diskusia

K danej téme nebol pridaný žiaden diskusný príspevok
Tak neváhajte a budte prvý, kto pridá príspevok