Autoalarmy


Ako si vybrať vhodné zabezpečenie pre vaše vozidlo

   Kúpili ste si nové alebo ojazdené vozidlo a rozmýšľate, ako ho vhodne zabezpečiť proti krádeži? Máme pre Vás riešenie! Ponúkame Vám viacero možností zabezpečenia a pomôžeme Vám zorientovať sa v nich tak, aby ste si vybrali to najvhodnejšie pre Vás a Váš automobil.

   V dnešnom svete sú krádeže vozidiel, alebo vykradnutia ich interiéru na dennom poriadku. Svedčia o tom aj štatistiky ukradnutých vozidiel, ktoré pravidelne spracováva Ministerstvo vnútra SR.

Nedajte preto zlodejom šancu, alebo im aspoň čo najviac skomplikujte možnosť krádeže.

 

auto_alarm_zlodej_aut_1_453921.jpg

Pozor na zlodejov, môže ich zaujať aj vaše auto!

   Výber vhodného typu zabezpečenia vozidla záleží na tom, čo očakávate od samotného zabezpečenia, aké požadujete jeho funkcie a stupeň ochrany a samozrejme koľko peňazí ste ochotný do zabezpečenia investovať.

 

Prehľad jednotlivých možností zabezpečenia Vám prinášame v novej sérii článkov:

  • V 1. dieli Vám predstavíme prehľad o jednoduchom zabezpečení - Značení skiel, autoalarmoch DIY (Do It Yourself - urob si sám) a Mechanickom zabezpečení vozidiel.

  • V 2. dieli sa dočítate o elektronickom zabezpečení - imobilizéroch, jednocestných a dvojcestných autoalarmoch, GSM autoalarmoch, rozdieloch medzi nimi a spôsobe ich fungovania

  • V záverečnom 3. dieli Vám popíšeme funkciu diaľkového štartu, možnosti pripojenia alarmov a využitie CAN BUS zbernice vozidla v súvislosti so zabezpečením. Na záver si môžete prečítať Zhodnotenie a odporúčanie vhodného zabezpečenia.


1. Jednoduchý spôsob zabezpečenia vozidiel 

 

1.1 Značenie skiel a karosérie

   Najjednoduchším spôsobom, ako ochrániť vozidlo pred odcudzením je Značenie skiel  a karosérie. Je to preventívny, veľmi jednoduchý, ale účinný prostriedok, ako odradiť zlodeja od samotného úmyslu ukradnúť vozidlo. Princípom značenia skiel a karosérie je značne skomplikovať zlegalizovanie kradnutého vozidla na jeho ďalší predaj. U vozidla, ktoré má neodstrániteľne označené všetky sklá, prípadne aj všetky dôležité diely karosérie (napr. dvere, kapoty, blatníky) by bolo veľmi nákladné vymeniť tieto diely za nové, neoznačené. Pokiaľ by zlodej chcel vymeniť napríklad všetky sklá, znamená to, že by musel zháňať kompletnú sadu skiel, navyše s rovnakým rokom výroby ako je rok výroby auta. Okrem samotných komplikácií s dielmi by výrazne klesol zisk z predaja kradnutého auta, čo páchateľa odradí od samotnej krádeže. Značenie skiel odporúčame pre všetky druhy automobilov, s ľubovoľnou hodnotou.

   Najlacnejšia sada VIN Mark ponúka iba možnosť označenia skiel za cenu 17,-€ s DPH.

   Leptacia sada SOZ OCIS Eurovin poskytuje okrem samotného značenia skiel navyše aj zaradenie do medzinárodnej databázy OCIS a asistenčné služby Helpdesk OCIS, ktoré sa dajú využiť pri navrátení odcudzeného vozidla zo zahraničia. Cena za túto sadu je 37,-€.

   Sady Car Code dodávame samostatne pre značenie skiel alebo karosérie v cene 40,-€. Môžete si ale zakúpiť rovno kompletnú sadu značenia za zvýhodnenú cenu 65,-€ s DPH. Car Code poskytuje rovnako registráciu vozidla a majiteľa do medzinárodnej databázy a zaradenie do programu STOP24 (spolupráca s Políciou). 

   V minulosti sa na značenie skiel používala technológia pieskovania, dnes sa už značenie vykonáva chemickou cestou - leptaním. Označiť sklá a karosériu zvládne užívateľ vozidla svojpomocne, bez použitia špeciálneho náradia. Pri tomto druhu zabezpečenia nie je potrebná odborná montáž, cena je teda konečná. Podrobnejšie sa téme značenia skiel venujeme v tomto článku.

     Carcode_montaz.jpg     Carcode_skl__10.jpg

     Spôsob nanášania leptacej pasty                                            Vyleptané VIN číslo sa označí na predných dverách        

                                                                                                       výstražnou nálepkou

1.2 Autoalarmy DIY

   Ak chcete vozidlo zabezpečiť proti krádeži svojpomocne, nechcete ho zveriť žiadnemu servisu a neprajete si zásah do elektrosústavy vozidla, odporúčame Vám autoalarmy DIY (Do It Yourself - urob si sám). Tieto jednoduché alarmy nevyžadujú odbornú montáž, potrebné je iba pripojenie napájacieho napätia z autobatérie.

   Alarm Radix DIY chráni vozidlo pred narušením pomocou dvojzónového otrasového snímača a prúdového snímača, ktorý reaguje napríklad na otvorenie dverí a zapnutie stropného svetla. Po narušení niektorého snímača alarm vyvolá poplach, čo sa prejaví klasickým húkaním sirény. Spustenie sirény má upozorniť okolie a odradiť prípadného zlodeja od jeho úmyslu. Alarm DIY sa zapína / vypína diaľkovým ovládačom, nemá však žiadne doplnkové ovládacie výstupy. Nevie ovládať napríklad blikanie smeroviek, zamykať a odomykať centrálne zamykanie, nevie ani aktívne rozpojiť žiadny elektrický obvod vozidla, ktorý by znemožnil zlodejovi naštartovanie motora a jazdu autom. Autoalarm Radix DIY s jednocestnými ovládačmi si môžete zakúpiť iba za 29,- € s DPH.

komplet_M.jpg

Autoalarm Radix DIY

 

1.3 Mechanické zabezpečenie vozidiel

   Mechanické zabezpečenie blokuje počas parkovania radiacu páku vozidla, alebo pohyb pedálov tak, aby sa znemožnila jazda autom bez odomknutia bezpečnostným kľúčom. 

   Mechanické zabezpečenie, ktoré nevyžaduje trvalú a odbornú montáž do vozidla, predstavuje odnímateľný zámok volantu Bullock Defender. V zamknutom stave Defender obopína volant a jeho polohu aretuje ramenom opretým o palubnú dosku. Zámok zároveň kryje priestor Airbagu na volante a chráni ho pred ukradnutím. Tento zámok je vyrobený z kvalitnej karbonitridovanej ocele a jeho povrch je pogumovaný, čo zabráni poškodeniu volantu a palubnej dosky. Jeho nasadenie je veľmi jednoduché, môže byť aplikovaný na akýkoľvek typ volantu. Defender je vhodný pre automobily s automatickou prevodovkou, kde nie je možné použiť mechanické zabezpečenie pedálov. Cena zámku Defender je 53,-€.

Defender_M.jpg

Bezpečnostný zámok volantu Bullock Defender

   Ďalšou možnosťou zabezpečenia je zámok pedálov brzdy a spojky Bullock Excellence. Je rovnako vyrobený z kvalitnej karbonitridovanej ocele, odolnej voči prepíleniu a prevŕtaniu. Excellence je vhodný pre vozidlá s manuálnou prevodovkou. Nasadenie zámku je jednoduché a zvládne ho bez problémov každý. V zamknutom stave zaistí Bullock Excellence pedále v hornej polohe a bráni ich stlačeniu. Cena zámku Bullock je 105,-€.

 Bullock___2M.jpg

 Bezpečnostný zámok pedálov Bullock Excellence

   Oba modely Bullock sú vybavené bezpečnostnými zámkami. Nevýhodou týchto odnímateľných zámkov je, že po odomknutí ich musíte voziť v batožinovom priestore, alebo interiéri vozidla, kde zaberajú miesto. Na druhej strane ich však môžete použiť ihneď po zakúpení a nebudete platiť za ich montáž.

 

   Mechanický zámok Construct  zamyká radiacu páku manuálnej prevodovky v polohe spiatočky, alebo páku automatickej prevodovky v polohe parking. Je vhodný pre obrovské množstvo vozidiel. Výnimku tvoria vozidlá BMW, ktoré neumožňujú montáž zámku radiacej páky. Do vozidla sa Construct montuje natrvalo, je zabudovaný v stredovom tuneli vozidla v blízkosti radiacej páky. Montáž zámku Construct vyžaduje odborný zásah a špeciálne prípravky. Za zámok Construct zaplatíte 210,-€ s DPH. Montáž tohto zariadenia stojí od 60,-€ (cena montáže samozrejme závisí od regiónu, ale aj od konkrétneho montážneho strediska).

construct1.jpg 

Mechanický zámok radiacej páky Construct

 

V 2. dieli tohto článku sa dočítate o elektronickom zabezpečení - imobilizéroch, jednocestných a dvojcestných autoalarmoch, GSM autoalarmoch, rozdieloch medzi nimi a spôsobe ich fungovania.

Diskusia

Diskusné príspevky
znacenie skielpeter01830.05.2012 o 02:22
  RE:znacenie skielautoalarmy.sk30.05.2012 o 09:32
  znacenie skielpeter01803.06.2012 o 09:21