Autoalarmy


Prevencia proti prehryzeným káblom!

Prehryzené káble v aute už dávno nie sú raritou, skôr naopak, stretávame sa tým mnohí čoraz častejšie. Väčšinou to majú na starosti hlodavce, ktoré sa chodia zohrievať k motorom našich automobilov, ktoré majú v týchto chladnejších nociach príjemne vyhriaty motor. Najčastejším návštevníkom, ktorý chodí „skontrolovať“ našu kabeláž býva kuna. Tieto pekne vyzerajúce zvieratká však vedia napáchať značné škody, pretože kabeláž v našich miláčikoch im nesmierne chutí.

Okrem toho, že nám postúpajú priestor motora a môžu tam vykonať svoje potreby, je veľké riziko toho, že svojim pohybovaním môžu vytiahnuť nejaké káble a skomplikovať nám tak život. No vytiahnutie kábla by bol ten lepší prípad. Keď ráno na jeseň, či v zime nemôžeme naštartovať dôvodom môžu byť práve prehryzené káble.

Nakoľko je tento problém dosť rozšírený, píše sa o tom ne rôznych internetových stránkach, či blogoch, aby si ľudia vymenili medzi sebou rady, tipy, či triky, ako proti tomuto bojovať. Kuny totiž nie sú problém len na dedinách, ale stále viac a viac aj v mestách, hlavne, ak je blízko nejaký les, odkiaľ sa rýchlo dostanú k našim zaparkovaným autám.

Hovorí sa, že kuny sa boja najviac človeka, preto sa často odporúča dať do dámskej silonky ľudské vlasy, ktoré upevníme pod kapotu k motoru, aby ich to odstrašovalo. Iné zdroje hovoria, dať tam namiesto ľudských vlasov chlpy od psa. To by malo kuny odstrašiť, aby sa autu vyhli. Medzi iné domáce rady patrí aj to, aby ste motor, resp. káble „postriekali“ psím močom, ktorý samozrejme taktiež odplaší kuny. Tieto „plašiče“ je však potrebné po určitom čase vymeniť – čiže nemôžeme rátať s tým, že keď tam raz dáme do silonky psie chlpy bude to nastálo. 

Inými – nie ľudskými ani zvieracími prostriedkami môže byť použitie sprejov, ktoré sú určené na odplašenie hlodavcov, najmä kún. Ich zloženie taktiež pôsobí tak, aby ich zápach odraďoval kuny, aby sa priblížili k automobilu. Tieto spreje sa dajú kúpiť od niekoľko eur – rôzne značky sa dajú zohnať od 5 eur, iné 7, či dokonca aj 17 eur. Sprej môže byť účinný, no samozrejme nevydrží večne. Jeho funkčnosť vydrží približne 3 týždne, potom je nutné jeho aplikáciu zopakovať. 

Alternatívou, o ktorú sa nemusíme starať je ultrazvukový odpudzovač kún. Je to jednoduché zariadenie, ktoré vysiela agresívne ultrazvukové signály, ktoré sú pre kuny a hlodavce nepríjemné, a teda sa im vyhýbajú. Pre ľudské ucho sú samozrejme nepočuteľné, takže sa nemusíme obávať, že by to rušilo, či už nás alebo susedov naokolo.

Napájaný je z autobatérie. Samozrejme má veľmi nízky elektrický odber, takže sa nemusíte báť, že by sa Vám vybila batéria v aute. Cena zariadenia sa pohybuje približne okolo 20 eur a je to jednorazová investícia. Ak nie ste autoelektrikár, odporúčame dať si ju namontovať v servisnom stredisku.

Na záver môžeme povedať, že sa určite oplatí investovať do odpudzovača kún okolo 20 eur, ako zaplatiť v servise opravy pri výmene káblov, ktoré môžu byť vo výške aj niekoľko sto eur podľa typu vozidla, resp. prehryzenej kabeláže.

 

Ukážka montáže odpudzovača hlodavcov

Kemo2.jpg 


Diskusia

K danej téme nebol pridaný žiaden diskusný príspevok
Tak neváhajte a budte prvý, kto pridá príspevok