Autoalarmy


Solárna energia v bežnom aute

Bežný život v civilizovanom svete si dnes bez elektrickej energie nedokážeme predstaviť. Elektrickú energiu využívame doma, v práci, v obchode, na dovolenke, dá sa povedať, že takmer všade. Bez elektrickej energie nemôžu fungovať dokonca ani naše automobily.

elektrina_7M.jpg

V aute sa elektrina využíva na štartovanie motora, na riadenie jeho chodu, na zapaľovanie paliva, napájanie svetiel, kontroliek, klimatizácie atď. Počas chodu motora vyrába elektrickú energiu alternátor. Ten ju zároveň „ukladá do zásoby“ do akumulátorovej batérie. Z akumulátora je potom spätne elektrina využívaná na štartovanie a napr. napájanie autoalarmu, centrálneho zamykania, hodín v aute a iných zariadení, ktoré sú aktívne aj pri vypnutom motore.
V prípade, že jazdíte autom každý deň a najlepšie dlhšie trasy, proces dobíjania akumulátora je dostatočný. Ak ale nechávate auto viacero dní odstavené, prípadne ak jazdíte iba krátke trasy v meste, akumulátor stráca energiu, nestihne sa dobiť. Vybitý akumulátor nemá dostatok energie na štart motora. (To sa prejaví najviditeľnejšie v zime pri nízkych teplotách, kedy úplne stratí kapacitu a proste zrazu odmietne roztočiť štartér auta). V takomto prípade musíme akumulátor nabiť.
Na nabíjanie olovených akumulátorov sú určené nabíjačky autobatérií, napájané štandardne z elektrickej siete. Na trhu sa ale objavili aj nabíjačky, ktoré využívajú moderné technológie a umožňujú dobíjanie batérií aj tam, kde nie je dostupná elektrická sieť.
 
Ako alternatívny zdroj elektrickej energie sa čím ďalej, tým viac využíva slnečná energia. Fotovoltaické články premieňajú slnečnú energiu na elektrickú. Pracujú samostatne, k svojej funkcii nepotrebujú žiadny externý zdroj. Jediným ich vstupom je slnečné svetlo. Premena energie prebieha vďaka fotovoltaickému efektu, ktorý nastáva v kremíkových polovodičových vrstvách fotovoltaických panelov. Alternatívou k mono, alebo polykryštalickému kremíku sú tzv. tenkovrstvové (Thin film) panely, založené na báze chemických zlúčenín CdTe (Cadmium tellurid), alebo CIS (Cooper Indium diselinid), nanášané na podkladovú dosku.

Solarna_elektraren_2M.jpg

Súčasná technika umožňuje túto technológiu využívať vo veľkom rozsahu (moderné polia solárnych panelov vytvárajúce solárne elektrárne), ale aj v malom – pre osobnú potrebu. V tomto článku sa venujeme práve malým zariadeniam, spracovaným do formy nabíjačky batérií.
Ak využívate na prepravu auto, motocykel, či karavan a chystáte sa napríklad na rybačku, poľovačku, kempovať, alebo vozidlo plánujete iba na čas odstaviť, pre vás bude skvelou pomôckou Solárna nabíjačka autobatérií. Jedná sa o malý prenosný panel s fotovoltaickými článkami. Dodáva sa vo forme jednoduchého plochého, alebo dvojitého sklápacieho panela (vo forme kufríka). Podľa potrieb si môžete vybrať nabíjačku podľa jej výkonu – 1,5W , 2,4W , 5W , alebo dokonca 30W. Nabíjačky autobatérií môžete umiestniť do interiéru auta - jednoducho na palubnú dosku. Menšie modely sú dodávané s prísavkami, ktoré umožňujú pripevniť nabíjačku na čelné sklo (to má vhodný uhol pre dopad slnečných lúčov). Nabíjačku je možné v interiéri vozidla zamknúť. Ak sa nechystáte auto opustiť, nabíjačku môžete umiestniť aj z exteriérovej strany auta – na kapotu, strechu a pod. Veľký kufríkový model môžete umiestniť aj na zem vedľa auta (malý panel by ste si na zemi nemuseli všimnúť a mohli by ste oň zakopnúť).

Solarna_nabijacka_stredna.jpg

Nabíjačku autobatérie zapojíte jednoducho pomocou dodávaného kábla do zdierky autozapaľovača. Ak vaše auto po vytiahnutí kľúča zapaľovania odpája zdierku zapaľovača, môžete využiť priame pripojenie na autobatériu pomocou káblov s kliešťovými svorkami. Veľký 30W model je dodávaný s regulátorom napätia, ktorý udržuje jeho hodnotu na ideálnych – cca 12 V pre optimálne nabíjanie autobatérií, alebo napájanie malých 12V spotrebičov do 30W. Bez použitia regulátora ho je možné použiť aj na nabíjanie 24V batérií.

SN_30W_v_aute2M.jpg


Solárna nabíjačka autobatérie môže slúžiť na dobíjanie čiastočne vybitého akumulátora. Neodporúča sa na nabíjanie úplne vybitých akumulátorov (svojím charakterom mäkkého zdroja a výkonom nedokáže dodať potrebné množstvo prúdu pre nabitie úplne vybitého akumulátora). 

Dnes už na trhu existujú aj malé, prenosné solárne nabíjačky priamo určené na nabíjanie batérií (AA/AAA, batérie fotoaparátov), na priame nabíjanie mobilných telefónov, navigácií, rôznych prehrávačov. Majú skutočne malé rozmery, cca od veľkosti mobilného telefónu. Niektoré modely sú vybavené navyše vstavanou akumulátorovou batériou a elektronickým adaptérom s koncovkami pre nezávislé nabíjanie laptopov a notebookov. Dokonca si môžete zakúpiť tašku, či batoh s malým solárnym panelom na jeho vonkajšej strane a mať tak svoj mobil, fotoaparát, či navigáciu funkčnú aj pri outdoorových aktivitách.

          nabijacka_na_notebook_4M.jpg      solarna_taska_na_fotak_1M.jpg

Aj keď je elektrická energia skutočne pre náš život nenahraditeľná, nemusíme sa obávať, ak sa dostaneme mimo dosah verejnej elektrickej siete. Dnešná technológia nám umožňuje nosiť si zásobu  energie so sebou a v prípade jej nedostatku si ju aj prípadne vyrobiť. Veď stačí vzhliadnuť k oblohe...

Slnko_1M.jpg

Diskusia

Diskusné príspevky
solarky v autedaddy315.08.2011 o 14:58
  Re: solarky v aute autoalarmy.sk16.08.2011 o 15:16
išlo by to aj inak teda takto ? Hučko Ivam11.11.2011 o 22:33
solarna nabijackaMarek10.02.2012 o 14:16
  RE:solárna nabíjačkaautoalarmy.sk10.02.2012 o 16:35
  2x solárna nabíjačkaStanislav13.11.2012 o 00:54
  RE: 2xsolárna nabíjačkaautoalarmy.sk13.11.2012 o 12:05
  Autozapalovačsando14.03.2013 o 21:46
  RE:autozapaľovačautoalarmy.sk19.03.2013 o 15:51