Autoalarmy


Vajce na čelné sklo

Vajce na čelné sklo – naozaj sa takto kradnú (vykrádajú) autá?

Určite väčšina majiteľov emailovej schránky dostala aspoň jeden krát varovný email pre vodičov, s výstrahou pred najnovšou fintou zlodejov, túžiacich zmocniť sa vášho auta, alebo aspoň vecí v ňom. Tá by mala spočívať v tom, že zlodej hodí na čelné sklo auta vajce a ak sa ho pokúsite zotrieť stieračmi, vytvorí sa na skle nepriehľadný film, ktorý donúti vodiča zastaviť. Pre tých, ktorí takýto email čistou náhodou ešte nedostali, tu je jedna jeho verzia:

Vajce_do_skla.jpg 

Je to pravda?

Samotná predstava zlodeja číhajúceho v kríčkoch a opásaného opaskom, kde má namiesto granátov vajíčka, je určite zaujímavá. Naviac to musí byť preborník vo svojej disciplíne, pretože trafiť presne čelné sklo auta, ktoré za jedinú sekundu prejde 14m (pri 50km/h) a nestáť pri tom blízko pri aute je určite úctyhodný výkon. Keďže je ale toto varovanie „z dôveryhodného policajného zdroja“, tak sa na to pozrieme bližšie (len mi nejde do hlavy, prečo ten dôveryhodný  policajný zdroj nemá meno a neskúsi nás varovať nejakou oficiálnejšou cestou).

Test

Keďže sa ľudia navzájom emailami varujú o dušu, ale nenašiel sa nikto kto by s tým mal osobnú skúsenosť, rozhodli sme sa túto metódu zlodejov otestovať na vlastnej koži a zainvestovali sme do kúpy niekoľkých vajíčok.
Pre dosiahnutie čo najväčšej objektívnosti sme zvolili 3 rôzne kondície čelného skla: úplne čisté sklo, mokré sklo a zaprášené sklo. Pokus sa uskutočnil na stojacom aute, čo je však z hľadiska predmetu pokusu nepodstatné.

Ako to dopadlo

Po dopade na sklo sa vajíčko ihneď rozbije. Vystrašiť by to vodiča mohlo, ale určite nedokáže poškodiť sklo. Obsah vajíčka je sám o sebe riedky, takže po prasknutí škrupiny okamžite stečie. Na stojacom aute gravitácia spôsobila, že vajíčko stieklo smerom dolu na stierače, ale za jazdy vzduch obtekajúci karosériu auta vajíčko vytlačí z čelného skla na bok a nahor – ako vodu pri daždi. Keď zareagujete štandardným spôsobom, t.j. logicky spustíte stierače, určite sa nemusíte báť vzniku nepriehľadnej a hustej hmoty – ako uvádza upozorňujúci email. Na vodu z ostrekovača reaguje vajce presne tak, ako keď sa snažíte umyť vajce z taniera po príprave praženice – umýva ho. Žiadny nepriehľadný film na skle sa nekoná. Pri našom teste sme skúšali rôzne povrchy skla – umývanie fungovalo zakaždým. Ak nedáte na „dôveryhodnú dobrú radu“ a okno si pekne stieračmi umyjete, môžete pokojne pokračovať v jazde. Práve naopak, neumyté vajce by zaschlo a potom by ste sa pri umývaní zabavili tak, ako my po vykonaní testu :o).

Na základe výsledkov nášho testu môžeme teda všetkých vodičov upokojiť a upozorniť, že ak by sa im táto vysoko nepravdepodobná nehoda predsa len stala, nech urobia presne to, čo káže inštinkt a použijú stierače a ostrekovač, ktoré sú určené na umytie skla počas jazdy. Inak však považujte túto „dobrú radu vodičom“, za HOAX.

 

Kto by si chcel pozrieť test na vlastné oči, tu je video:


Záverom

Ak ste tiež v dobrej viere informovali svojich známych či rodinu o hrozbe „zlodejov s vajcami“ :o), tak im dajte vedieť tento raz už overenú informáciu, ako to v skutočnosti je. My vodiči musíme pri šoférovaní venovať pozornosť vedeniu vozidla a dopravnej situácii a naozaj nepotrebujeme vidieť ešte aj v každej babke, stojacej pri ceste s košíkom vajec, teroristu...

Diskusia

Diskusné príspevky
clanokJanci05.05.2011 o 23:07
  hmNami01.05.2014 o 13:19