Autoalarmy


Nie je montáž ako montáž!

Komu zveríte svoje auto?

Výber a kúpa najvhodnejšieho zabezpečovacieho zariadenia je jedna vec a jeho odborná montáž druhá - nie menej dôležitá vec. Firiem, kde vám zabezpečovačku namontujú naozaj dobre, je menej akoby sa mohlo zdať.


Nebudeme sa v tomto článku zaoberať tým, ako všelijako (a kde všade) je možné si autoalarm kúpiť. Spokojnosť s jeho nízkou cenou asi ťažko nahradí možné problémy so servisovaním v budúcnosti, vôbec nehovoriac o tom, že by vám niekto poradil, čo je do vášho auta vhodné alebo nie. Ale späť k montáži.


Mnoho ľudí v naivnej viere, že namontovať autoalarm je skoro to isté ako zapnúť televízor do zásuvky vyhľadá niekoho, kto mu to namontuje "za facku" a tešia sa, že ušetrili. Zabúdajú, že pravou hodnotou je tu auto a alarm je prostriedok na jeho ochranu. Zle namontovaný alarm nielen že neplní dostatočne svoju funkciu ale často pri neodborných montážach dochádza k vážnemu poškodeniu auta, ktoré však nemusí byť vždy ihneď viditeľné. V našej dlhoročnej praxi sme už videli kadečo, príklady vám dáme v ďalších článkoch.


Na koho teda môžete pri vyhľadávaní montážneho strediska natrafiť?


Self-made man
To je človek, ktorý sa rozhodne si zabezpečenie namontovať sám. Ak má niekto staré auto s minimom elektroniky, sám je v elektronike a autách zbehlý a montuje niečo naozaj jednoduché, prosím. Nedostatok skúseností sa pravdepodobne prejaví v neúmerne dlhom  čase montáže. Vzhľadom na to, že sa jedná o vlastné auto, dotyčný sa snaží to urobiť čo najlepšie a za prípadný neúspech si aspoň zodpovedá sám.


Diletanti
Toto je horšia skupina ako tá predošlá, pretože im okrem znalostí chýba aj akákoľvek snaha a precíznosť. Často sú to ľudia, ktorí sú "vševedkovia", ktorí okrem montáže alarmov vám kľudne "opravia" práčku, televízor, namontujú plastové okná, urobia stenu zo sádrokartónu, vyladia motor na aute a vymaľujú byt. Sľúbia všetko, hlavne že sú za to peniaze.
Žiaľbohu v tejto kategórií nájdete aj niektorých predajcov áut, ktorí vám pod zámienkou padnutia záruky nedovolia namontovať autoalarm inde a nechajú to urobiť svojho elektrikára, ktorý je vo firme 2 mesiace a alarm zatiaľ videl len v katalógu. Hlavne že zinkasujú (ne)slušné peniaze.
Po "namontovaní" alarmu v takomto servise chodí zákazník každý týždeň na rôzne opravy, technik sa vyhovára na zlý alarm až nakoniec zákazník buď vyhľadá iný servis alebo rezignuje a alarm jednoducho nepoužíva.
Občas sa stane, že si človek nevšimne, že sa stal obeťou diletenta. Stretli sme sa aj s prípadom, kedy sme u zákazníka náhodou prišli na to, že auto nemá vôbec chránené a alarm za 8.000,- Sk mu slúži len na odomykanie a zamykanie centrálneho zamykania. On o tom ani len netušil. Pritom montáž ho stála 4.000,- Sk...


Zfunkčňovači
Do tejto kategórie partia firmy, kde vám alarm namontujú a na prvý pohľad je všetko v poriadku. Ale len na prvý. Na alarme nefunguje správne polovica vecí a zákazník, ktorý si detailne neprečíta manuál (ak mu ho dajú) ani nevie, že to tak nemá byť a prípadné nedostatky pripisuje zariadeniu, nie montáži. Veľakrát sme sa stretli so zákazníkmi, ktorí ani len netušili čo ich alarm dokáže (ak by bol správne namontovaný) a domnievali sa, že zapnúť a vypnúť je to jediné, čo sa s tým dá urobiť.
Do pozície zfunkčňovača sú často tlačení zamestnanci autopredajcov ale aj niektorých montážnych stredísk, ktorí sú platení od výkonu a ich cieľom je stráviť montážou alarmu čo najmenej času. Na spájanie káblov používajú zásadne rýchlospojky, riadiace jednotky a sirény umiestňujú na najľahšie dostupné miesta (samozrejme aj pre zlodejov) a izolácia prechodu káblov je pre nich zbytočná strata času. Pri odovzdávaní auta vám ukážu maximálne to, ako alarm zapnúť a vypnúť. Nič viac.
Takže ak vám niekto povie, že vám alarm namontuje za 2 hodiny (1 človek), tak sa poobzerajte radšej inde.


Odborníci
Stať sa odborníkom vyžaduje znalosti, snahu, vzťah k veci ale aj pár rokov praxe. Dobrý odborník má namontovaných stovky rôznych áut a ak napriek tomu nejakú zákazku odmietne (napríklad extra zložité auto), neznižuje to jeho hodnotu. S odborníkom môžete svoj zámer zabezpečiť auto aj konzultovať a poradiť sa o vhodnom spôsobe. Nemusí mať 100% prehľad o všetkých možnostiach na trhu, ale aspoň v tom čo robí sa vyzná dobre.
Každopádne odborník vám vybraný alarm namontuje dobre, mechanické prevedenie bude ako v jeho vlastnom aute a po montáži vás s obsluhou nového zariadenia kompletne oboznámi. Prípadnú reklamáciu by mal uprednostniť pred inou montážou.
Odborníkov nájdete najmä medzi firmami, ktoré sa na montáž zabezpečovacích zariadení špecializujú a sú na trhu už nejaký ten rok. Častejšie ide o živnostníkov, ktorí sami montujú.


Profesionáli
Sú to odborníci, ktorí pridávajú do práce svoje srdce. Za hlavný motív svojej práce nepovažujú len namontovať autoalarm, ale auto s danými prostriedkami čo najlepšie zabezpečiť. A tak pre zlodejov vymýšľajú pri každej montáži rôzne chytáky a finty, aby prípadnému "záujemcovi" čo najviac skomplikovali jeho zámer.
Poznáme firmu, ktorá pri každom autoalarme prehadzuje farby káblov, blokovanie štartu sa snaží robiť stále inak a dokonca si nechali vyrobiť vlastné netypické skrutky pre uchytávanie sirén. Nestihnú síce namontovať toľko áut za deň ako zfunkčňovači, ale kalendár majú obsadený spravidla 6 týždňov dopredu... (PS: firma je z Čiech)

Ako ich rozpoznať?
Nuž na túto otázku je ťažká odpoveď, pretože dojem profesionála môže v laikovi vyvolať kde kto a rovnako diletant si za svoju "prácu" môže pýtať veľké peniaze a tým navodiť dojem skúseného odborníka.
Takže asi najlepším vodítkom sú podobne ako u iných profesií - referencie. Preto sme sa rozhodli na tomto portály postupne zverejňovať naše odporúčania na vybrané montážne strediská, ktoré považujeme (na základe dlhodobých skúseností) za odborníkov. Keďže nie každý musí byť špecialistom vo všetkom, uvádzame aj typy zabezpečení, prípadne značiek, v ktorých sú "doma". Cena za ich prácu je spravidla vyššia, ale za svoje peniaze dostanete zodpovedajúcu hodnotu.
Pre serióznosť podotýkame, že ak sa tu niektorá firma neobjaví, neznamená to automaticky, že odborníkmi nie sú. Len ich možno nepoznáme, alebo s nimi nemáme dostatok skúseností. Alebo odborníkmi naozaj nie sú, ale to si necháme pre seba, aby sme nikomu neškodili.
Takisto viacero opodstatnených kritík na adresu odporúčaných stredísk môže byť dôvodom pre ich vyradenie zo zoznamu.
Zároveň uvítame vaše skúsenosti s montážnymi strediskami. Bude to pre ne dobré zrkadlo a motivácia stať sa lepšími.

(5o)

Diskusia

Diskusné príspevky
Dobreeeeexcalibur27.01.2006 o 11:04
  ?autoalarmy.sk31.01.2006 o 11:52
alarmDodo11.02.2006 o 18:21
  Tak-takF30.03.2007 o 08:26
  AlarmMiki08.02.2008 o 16:12
  centralmonter11.03.2008 o 07:04
  joniekto19.02.2009 o 23:02
kammatko18.09.2006 o 13:44
  heh.....11.11.2006 o 21:16
  ?LA27.11.2007 o 17:58
  MATLOVICDALMA04.02.2009 o 21:57
  Ja mamJohn15.04.2011 o 10:56
SENTINEL - pevny kod ??p30.03.2007 o 08:20
Problém z centrálnym zamikanímMark25.11.2007 o 09:55
  problem s centralnym zamikanimmarek 13.01.2008 o 20:37
  ?Julo15.10.2009 o 14:27
montáž ako montáž!MioMio-doma15.11.2008 o 19:29
Nie je montáž ako montáž!MioMio-doma15.11.2008 o 22:42
pomoc o raduluky16.12.2009 o 20:46
  4-centrál do dvoch dveríJulec18.12.2009 o 10:55
centrálabakus16.06.2011 o 18:46
Magicar M1090 bez canbusuMaroš13.02.2016 o 08:34